Daugavpilī atklāta Glābējsilīte

29.01.2011
Daugavpilī atklāta Glābējsilīte

Daugavpils reģionālās slimnīcas jaunajā dzemdību nodaļā atklāta Latvijā trešā glābējsilīte, kur māte varēs anonīmi atstāt savu jaundzimušo, ja būs nolēmusi no bērna atteikties.

“Aizvadītais mēnesis Latvijā aizritējis 1991. gada barikāžu atceres zīmē. Toreiz, pirms divdesmit gadiem, lai Latvija atgūtu neatkarību, cilvēki ziedoja dzīvības. Arī par glābējsilītes izveidošanu ir atdotas dzīvības, tās ziedojuši mirušie atkritumu konteineros, izgāztuvēs, mežu masīvos un citur atrastie, kā arī varbūt neatrastie mirušie jaundzimušie,” atklājot glābējsilīti, teica projekta patronese Evita Zālīte.

Citējot nelaiķa Mārtiņa Freimaņa savulaik teikto, Zālīte uzsvēra, ka bērnam ir svarīgi ne tikai piedzimt, bet arī būt mīlētam, pa īstam mīlētam…

Savukārt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Bērnu un jaunatnes lietu apakškomisijas vadītāja Dace Reinika (ZZS) pauda cerību, ka glābējsilīte dos iespēju, elpot, dzīvot un būt mīlētam varbūt arī kādam negribētam bērnam.

“”Baby Box” ir projekts, kas ir vajadzīgs Daugavpilij un visai Latgalei ne tālab, lai tur tiktu ievietoti bērni, bet tālab, lai sabiedrībā aktualizētu šo sāpīgo jautājumu, lai glābtu bērna dzīvību. Neslēpsim, ka arī Latgales reģionā laiku pa laikam tiek atrasti miruši jaundzimušie. Esmu gandarīts, ka sava glābējsilīte būs arī Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Ceru, ka “Baby Box” izveide palīdzēs saprast ikviena bērna vērtību un novērst iespējamo nepārdomāto rīcību,” sacīja Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Aivars Zdanovskis.

Glābējsilīte atradīsies pie Dzemdību nama ārsienas loga nišā. Blakus tai būs plakāts ar informāciju latviešu un krievu valodā. Uz plakāta būs atrodams arī tālrunis, pa kuru zvanīt, ja nepieciešama psiholoģiska vai materiāla palīdzība. Glābējsilītē atstātais bērns atpakaļ vairs nebūs izņemams, jo durtiņas pēc aizvēršanās bloķēsies un pēc dažām minūtēm diennakts dežūrpostenī pienāks signāls par to, ka glābējsilītē ir atstāts bērniņš.

Glābējsilītes izveides projekts Daugavpilī īstenots nepilnu četru mēnešu laikā, sadarbojoties Daugavpils reģionālajai slimnīcai, vietējai pašvaldībai un sabiedrisko attiecību kompānijas “Divi gani”. Glābējsilītes atklāšanā piedalījās arī veselības ministrs Juris Bārzdiņš (Liepājas partija/ZZS), labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS), iekšlietu ministres padomniece Sarmīte Ķikuste, Daugavpils domes vadības pārstāvji, Saeimas deputāti, Latgales reģiona valsts un pašvaldības policijas pārstāvji, bāriņtiesas vadība, citas oficiālas personas.

“Glābējsilītēs Rīgā un Liepājā ir izglābtas jau septiņas dzīvībiņas. Piecas meitenes un divi zēni ir attīstījušies bez veselības traucējumiem un aug drošos apstākļos, siltumā un labklājībā ģimenēs pie saviem audžuvecākiem. Esmu pārliecināta, ka šie septiņi mazuļi izaugs par pilnvērtīgiem un mūsu valstij ekonomiski vajadzīgiem cilvēkiem un personībām,” teica Zvirbule.

Daugavpils ir otra lielākā Latvijas pilsēta, un šīs pilsētas slimnīca ir ievērojamākais un lielākais Austrumlatvijas medicīnas mezgls. Vēlmi tieši šeit uzstādīt nākamo glābējsilīti veicinājusi arī Latgales reģiona sarežģītā ekonomiskā un kriminogēnā situācija. “Varu tikai piekrist viedoklim: vislabāk, ja glābējsilīte vienmēr paliktu tukša. Bet, ja, tai pateicoties, izglābsim kaut vienu bērna dzīvību, mūsu visu darbs būs attaisnojies ar uzviju,” saka Zvirbule.

Pirmā glābējsilīte Latvijā tika atklāta Rīgā 2009.gada septembrī. 2010.gada oktobra sākumā glābējsilīte tika izveidota arī Liepājā. Līdz šim glābējsilītēs ievietoti septiņi mazuļi – seši Rīgā un viens Liepājā.

Pie glābējsilītes nav uzstādītas videokameras, negribēto bērniņu tur var ievietot anonīmi. Ja mazulis nav izsludināts meklēšanā un viņam nav vardarbības pēdu, tiesībsargājošās iestādes kriminālprocesu nesāk un vecāki meklēti netiek. Latvijā tiek plānots izveidot kopumā vairāk nekā piecas glābējsilītes. Līdzīgi projekti darbojas arī citās Eiropas valstīs, tostarp Čehijā un Vācijā.