Pieredze pasaulē

Jau 12. gadsimtā netālu no Vatikāna pēc pāvesta Innocenta III pavēles tika uzbūvēta īpaša vieta ar rotējošu platformu sienā, kur sieviete, neviena nepamanīta, varēja atstāt mazuli.

Mūsdienās šāda veida vietas, kur var atstāt jaundzimušo, ir daudzās valstīs – Itālijā, Ungārijā, Dienvidāfrikā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Austrijā, Šveicē, Slovākijā, Japānā.

Pirmais „inkubators” bērnu dzīvību glābšanai 2000. gada aprīlī tika uzstādīts Vācijā, Hamburgā. Šis projekts saņēma valdības atbalstu, uzzinot 1999. gada statistiku par Hamburgas atkritumu konteineros izmestajiem zīdaiņiem – 3 bērnu dzīvības izdevās glābt, bet 2 jaundzimušie gāja bojā. Kopš 2000.gada Vācijas teritorijā šāda veida inkubatori ir uzstādīti vairāk nekā 75 vietās. Vācijas pieredze apliecināja, ka šis projekts samazina atkritumu konteineros izmesto un nogalināto zīdaiņu skaitu. Kopš Baby Box (Baby Bank, Baby Klappe) uzstādīšanas Hamburgā piecu gadu laikā ir atrasti 3 miruši jaundzimušie. Līdz tam – vismaz 5 bērni gandrīz katru gadu. Piecu gadu laikā Baby Box ievietoti 25 bērni.

Čehijā ir vairāk nekā 20 vietas bērna dzīvībai, un kopumā plānots uzstādīt 70 Baby Box, pa vienam katra administratīvā rajona centrā. Iemesls šādas vietas ierīkošanai Čehijā bija situācija, ka vidēji ik gadu tika atrasti 10 jau miruši zīdaiņi, tāpēc organizācija Save Abandoned Babies foundation uzsākaBaby Box ieviešanu. Pirmais Baby Box Prāgā tika uzstādīts 2005. gadā, nākamajā gadā – Brno un Olomoucā. Trīs gadu laikā Baby Box visā Čehijā tika ievietoti 12 mazuļi, no tiem 9 – Prāgā.

2007. gada maijā pirmais Baby Box tika atklāts arī Japānā, Kumamoto Jikei slimnīcā, kas darbojas pēc kristiešu principiem. Šajā slimnīcā nekad nav veikti aborti un tiek darīts viss dzīvības glābšanai.

ASV, Teksasā, 9 mēnešu laikā tika atrasti 11 miruši jaundzimušie. Pēc tam tika pieņemts likums, ka māte (bez jautājumiem un kriminālas atbildības) var atstāt savu jaundzimušo bērnu jebkurā medicīnas iestādē, policijā vai pie ugunsdzēsējiem. Ar laika intervālu šādu likumu pieņēma arī Kalifornijas, Pensilvānijas un Floridas štati. Statistikas dati liecina, ka kopš 2000. gada ir izdevies par 63% samazināt izmesto bērnu skaitu.